DUYURULAR

KAN ÇİÇEKLERİ...

AZAT KAYA

MALİ MÜŞAVİR

 

KAN ÇİÇEKLERİ…

TORBALI SAHİPSİZ Mİ?

 

Kıymetli Okurlarım

 

   Yazı başlığımızı seçerken biraz düşündüm.  En uygun başlığın bu olacağına karar verdim. Neden mi? Buyurun beraber bakalım nedenlerine…

 

BU ŞEHRİN ÜSTÜNÜ DUMAN SİS ALMIŞ…

UMUDUN GONCASI KAN ÇİÇEKLERİ…

 

  Büyük Usta Zülfü Livaneli, Kan Çiçekleri adlı benim de severek dinlediğim eserinin adını Paris’te Abidin Dino’nu resim sergisini gezerken gördüğü bir çalışmadan esinlenerek koyduğunu anlatır. Eserim son bölümü şöyledir:

***

bu şehrin üstünü duman sis almış
tomurcuk çiçekler kana belenmiş..
dağlar çiçek açmış
usta dert açmış..
umudun goncası kan çiçekleri...

***

   Sanatın bir cilvesi olsa gerek Zülfü Livaneli’nin 1987 yılında çıkan ve içinde Kan Çiçekleri’nin de bulunduğu albümünün adı da şöyledir: GÖKYÜZÜ HERKESİNDİR.

 Büyük Usta dizelerinde ve müziğinde- coğrafyamızda yaşanan acıları, yıkımları, kayıpları dile getirmiş ve hepimizin yüreğine adeta işlemiştir. Coğrafi bir betimlemenin ya da sosyolojik olmanın ötesinde elbette politik bir tutumun yansıması olarak görmek gerekir.

 

GÖKYÜZÜ HERKESİNDİR!

PEKİ , TORBALI’NIN ÜZERİNE ÇÖKEN NEDİR?

   Buradan hareketle ilçemize gelecek olursak, Torbalı önemli bir geçiş güzergahı olan Aydın istikameti üzerine kurulmuş bir kent. O kadar ki ; ticari kaygılarla dağ yamaçlarına değil de verimli tarım arazilerinin göbeğine betonarme binalar, fabrikalar, tesisler kuracak kadar gözünü bu işte karartmış bir kent.

  Esasen İzmir körfezinin genelinde var olan tarıma elverişli toprakların çokluğuna rağmen tarımın neredeyse yok denecek kadar az olması gerçekliği burada daha da yakıcı bir hal almaktadır. Bir tarım kenti olması gereken Torbalı’nın sözde önde gelenlerinin müteahhit kenti ya da sanayi kenti olma ile övünmeleri anlaşılır şey değildir.

   Kiraz,Ödemiş,Torbalı ve Selçuk Ovalarını içine alan Küçük Menderes Ovası Ege Bölgesi’nin önemli birkaç ovasından biri olduğu halde ısrarla Torbalı’yı tarım kenti yapacaklarına, sanayi kenti olması yönünde adım atmaya devam etmektedirler. Kısa vadede özellikle istihdam, likidite ve göç anlamına gelecek sanayileşme politikaları uzun vadede önemli sorunlar ve kayıplar anlamına gelecektir. Elbette sanayi tesislerine karşı değiliz. Tarımsal ürünlerin işlendiği, ihracata hazır hale getirildiği proseslere kim ve neden karşı olur ki?

   Ancak Torbalı’da söz gelimi Subaşı civarında ÇED raporu olmadan çalışmaları mümkün olmayan Geri Dönüşüm Tesisleri neden kuruludur? Ya da Yazıbaşı ve Pancardaki bacalı fabrikaların bölgenin özel ve özgün koşulları ile uyum derecesi nedir. Başta Belediye ve Ticaret Odası olmak üzere, Kaymakamlığın, Gıda, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı yetkililerinin elinde kaba rakamların ve ciroların dışında bir EKOLOJİ ENVANTERİ var mıdır?

 MAALESEF HAYIR!

 Zira bu kurumların elinde böylesi bir çalışma olsaydı ,son günlerde gece belli bir saatten sonra Torbalı’nın üzerine çöken gaz kokusuna benzer kokunun bir açıklamasın olurdu. Günlerdir evlerimizin kapısını , penceresini açamıyoruz. İçeriye ne olduğu belirsiz ve rahatsız edici düzeyde bir koku giriyor. Bütün Kurumlar da belli ki topu birbirine atıyor ve kimse üzerine alınmıyor. İzmirgaz firması inceleme yaptıklarını ve onlarla alakalı olmadığını belirtiyor. Yurttaşa sorarsan Yazıbaşı tarafında kaçak mazot üreten bir tesisten geliyor olabilirmiş. İdareciler sus pus.

   Olan bu güzelim ilçeye oluyor.  Sokaklarında yürürken mandalina yiyebileceğiniz, dut toplayabileceğiniz , incirlerin dallarından sarktığı kaç tane kent bulabilir ki insan.

    Daire satmakla, yurtdışından gelen aramallarını kullanarak yeni bir aramalı belki birkaç parça da mamul yaratarak tekrar yurtdışına göndererek kalkınma olmaz. Pandemi günlerinde önemimni daha fazla anladığımızı umduğum tarımsal üretim bir ülke için olmazsa olmazdır. ABD bugün dünyanın adeta tahıl ambarıdır. Gelişmiş ülke olmak için çok katlı plazalar ya da AVM’ler şart değildir. Ancak güçlü bir tarım ekonomisi şarttır , olmazsa olmazdır. O açıdan yetkililerden bir an önce her sene tekerrür eden bu garip koku olayını çözmelerini ve basiretli davranarak bu ilçenin en az 10-15 yıllık kalkınma planlarını hazırlamalarını ve en geniş katılımı içeren halk oyuna sunmalarını istiyoruz.

   Dünyadaki hiçbir kentin üzerine hiçbir biçimde duman ve sis çökmesin.  Herkesin kardeşçe, barış içinde ve doğayı gözeterek yaşayacağı bir yeryüzü özlemiyle…

    

Sağlıcakla kalın.

AZAT KAYA

MALİ MÜŞAVİR

 PRATİK BİLGİLER

» Amortisman Sınırı
» Vergiden Müstesna Yemek Bedeli
» Emlak Vergisi Oranları
» Fatura Düzenleme Sınırı
» Kıdem Tazminatı Tavanı
» Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel

FAYDALI LİNKLER

TCMB DÖVİZ KURLARI

HAVA DURUMU

SİTE SAYACI


Ziyaretçi Sayımız: 22569